niedziela, 28 października 2018

Uwaga !!!! AKCJA!



Nasza Szkoła Podstawowa przyłącza się do akcji. Prośba do młodzieży, rodziców,wychowawców , by w miarę możliwości każda klasa zrobiła zbiórkę rzeczy - paczkę,którą przekażemy organizatorom akcji.
Potrzebne rzeczy zbieramy do 7 grudnia 2018r.
Pamiętajcie, wszystko ma być nowe.
W razie pytań , prosimy o kontakt opiekunki Szkolnego Wolontariatu Dwójki (Małgorzata Wiszniewska,Anna Bowtruczuk).


czwartek, 20 września 2018

Zarejestruj się! Masz to w genach.


Pomożemy?Pomożemy!

„MAMO, TATO MAM JESZCZE DUŻO MARZEŃ, CHCĘ JESZCZE PÓJŚĆ W GÓRY, KIEDY WYZDROWIEJĘ” – mówi 8 – letnia Ola. W sierpniu 2018 r. zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę szpikową.Choroba bardzo zmieniła życie Olgi – musiała przerwać naukę w szkole, na chwilę odłożyć ulubione zajęcia – jazdę na rowerze, na rolkach, zabawy z koleżankami. Jednym z marzeń Olgi jest jeszcze pójście w góry. W zeszłym roku wybrała się tam z rodzicami i starszą siostrą. W tym roku wyjazd został odłożony ze względu na chorobę.
Aktualnie Olga przebywa w szpitalu na oddziale onkologii i hematologii. Poddawana jest chemioterapii i leczeniu antybiotykami. Po skończonym leczeniu szpitalnym, wróci do domu gdzie będzie się leczyć farmakologicznie, a leki dla Oli będą bardzo drogie. Ponadto trzeba zachować w otoczeniu , w którym przebywa Ola, szczególną sterylność. Aby to ułatwić należy dostosować warunki mieszkaniowe, a to też ponosi za sobą koszty.
Olga jest podopieczną fundacji Kawałek Nieba.
https://www.kawalek-nieba.pl/olga-siemion/

czwartek, 19 lipca 2018

XII Jarmark Żubra 15 lipca 2018









Pozwólcie,że zacytuję wpis z Facebook'a głównej animatorki Strefy Pompika, w której pomagali nasi dzielni wolontariusze z SP2 im.Władysława Jagiełły w Hajnówce.


"XII Jarmark Żubra początkowo zapowiadał się mokro. Szczęśliwie słońce zaświeciło i poprawiło wszystkim nastrój. Frekwencja dopisała!. Niestety nie pokażę Wam zdjęć Wystawców, bo bawiłam na "Żubrzej Polanie Pompika". Ale na słowo musicie mi uwierzyć, że jest to ogromna impreza. A najlepiej zajrzyjcie na Hajnówkawita, tam znajdziecie więcej zdjęć. Bajanka miała zaszczyt wzięcia w niej udziału. Przede wszystkim dziękuję za to Tomaszowi Samojlikowi, Magdalenie z Urzędu Gminy Hajnówkawita oraz Wydawnictwu Media Rodzina. Za pomoc dziękuję Pani Zenaidzie Jakuć, Anna Bowtruczuk, Emilii Korolczuk, wspaniałym Wolontariuszom ze Szkoła Podstawowa nr 2 im.Władysława Jagiełły w Hajnówce, którzy spisali się na medal oddając swój czas i uśmiech przybyłym dzieciakom i ich opiekunom. Uściski dla mam Wolontariszek, które również zostały, by pomagać  (Tym, którzy pomagali przed imprezą w Poznaniu już dziękowałam imiennie, coś dla Was wiozę (sic!) ). Znowu na końcu, ale nie mniej ważne dziękuję Arkadiusz Skikiewicz, Ty już wiesz za co, ale przecież wiesz, że jesteś częścią Bajanki! Było ŻUBRZASTYCZNIE! Sami zobaczcie! "
🐃🌳🌳🦉🌼🌲🌳💚

piątek, 13 lipca 2018

Wakacyjna kartka dla bohatera.

Kochani wielkimi krokami zbliżają się II Wakacje dla Bohatera .
Na których będziemy gościć 70 weteranów i kombatantów z różnych stron Polski, którzy walczyli o naszą wolną POLSKĘ.
Świętujemy 100 lecie odzyskanie niepodległości i mamy za co im podziękować ...
Za naszą ojczyznę, rodzinę, wolność ...

Chcemy znowu przekazać od Was im choć symbolicznie kartki, laurki może listy.
Chcemy także znowu zrobić filmik z waszymi nagraniami , zdjęciami wszystkim co chcecie im przekazać...
Wiemy ile radości ale i wzruszeń ofiarujecie naszym Bohaterom ...

LICZYMY NA WAS
"WALCZYLI DLA NAS ZAWALCZMY DLA NICH"

Kartki, laurki, prace plastyczne czy listy co tylko wymyślicie - wysyłajcie do :
TOMASZ SAWICKI
AGENCJA MIENIA WOJSKOWEGO
UL. POTULICKA 2
70-230 SZCZECIN

zaś zdjęcia, filmy na maila
tomek.saw@interia.pl

W razie pytań 508 182 185

Uczestnik Powstania Warszawskiego - Władysław Rosiński i Michał Cessanis, sekretarz redakcji National Geographic Traveler.

piątek, 1 czerwca 2018

Akcja Nie bij mnie kochaj mnie po raz trzeci w Dwójce

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tworząc akcję "Historia Misia" chciała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Niestety wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej. Nie zgadzając się z taką sytuacją i stanowczo protestując przeciwko takim zachowaniom, Fundacja postanowiła spontanicznie zorganizować akcję "Historia Misia".

Więcej o akcji:

https://www.wosp.org.pl/historia-misia


A tak było dzisiaj w naszym mieście:






środa, 25 kwietnia 2018

Pomoc dzieciom z Afryki

Szkolny Wolontariat Dwójki ponownie zachęca wszystkie klasy do pomocy dzieciom z Afryki.
Ks. Marek Siekierko, pochodzi z Hajnówki i od 20 lat pracuje na Misjach w Afryce. Na początku pracował w Czadzie, a obecnie od kilkunastu lat pracuje w Kamerunie. Jego Misja nazywa się Nsimi i istnieje od 15 lat. Tam zbudował kościół. Do Misji należy 16 wsi. Mieszkający tam ludzie zajmują się uprawą manioku, makabo, orzeszków ziemnych oraz plantenów i ze sprzedaży tych produktów mają niewiele - ten dochód, jeśli oczywiście jest taki ma wystarczyć na zapłacenie za lekarstwa, szpital, szkołę. Ale pomimo biedy ludzie są tam bardzo radośni, serdeczni, gościnni i życzliwi. Praca w Afryce nie należy więc do łatwych. Bieda, liczne narzecza językowe, w których rozmawiają tubylcy, niski poziom higieny i wiele innych czynników, które utrudniają pracę misjonarza to chleb powszedni, a gdy doliczymy nękające choroby - choćby malarię nie ułatwia to wszystko pracy. Powszechna bieda i brak należytego dostępu do oświaty dla dzieci.Misjonarz apelował więc do ludzi dobrej woli, aby pomogli kameruńskim dzieciom rozpocząć naukę w szkole lub już rozpoczętą dalej kontynuować, a formy tej pomocy dla biednych dzieci mogą być następujące:
Proponujemy klasom 1-6 SP :
1. opłacenie dziecku jednego roku nauki w szkole podstawowej: koszt 130 zł jednorazowo lub
2. sponsorowanie dziecku całej szkoły podstawowej: wpłacanie przez kolejnych 6 lat kwoty 130 zł lub jednorazowo 780zł.
Klasom starszym: 7 oraz gimnazjum - opłacenie dziecku szkoły zawodowej - jeden rok 260zł.
Wpłacone pieniądze ks. Marek natychmiast przekaże potrzebującym tego wsparcia dzieciom opłacając za nich czesne, a oni sami napiszą do Ofiarodawców - przesyłając im swoje zdjęcie i tym sposobem dziękując za dobre serce. W naszej szkole kilka klas już cieszy się z widoku uśmiechniętego dziecka. Zdjęcia przesłane zostały przez Misjonarza w marcu, a dotarły do nas pod koniec kwietnia.
Szkolny Wolontariat DZIĘKUJE i liczy na dalszą współpracę.
Kolejne chętne i zainteresowane klasy wraz z wychowawczyniami prosimy o kontakt z p. Małgorzatą Wiszniewską.

czwartek, 12 kwietnia 2018

7. Ogólnopolski Konkurs Ratujemy i Uczymy Ratować

Zakończył się pierwszy etap 7. Ogólnopolskiego Konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować.
Szkoły Podstawowej nr 2 im.Władysława Jagiełły nie mogło zabraknąć! Uczniowie klasy III d oraz I c SP wysłali do siedziby WOŚP plakaty edukacyjne poświęcone pierwszej pomocy.Jak się okazało otrzymano ich jak zwykle bardzo dużo! Poziom był niezwykle wysoki a jurorzy (w tym Jurek Owsiak) mieli ogromne trudności, aby wybrać te najbardziej kolorowe i oryginalne, których autorów (46 szkół) zaprosimy do drugiego etapu konkursu, skąd już tylko krok do finału w Warszawie.
I...💪♥️💪 mamy to!
Uczniowie z naszej szkoły (kl.III d i I c) pod opieką pani Joanny Rejent i Heleny Wasyluk rywalizować będą w drugim etapie konkursu o przejście do Finału. Etap ten będzie polegać na przygotowaniu pierwszopomocowego komiksu.
Termin na przygotowanie pracy i wysłanie do nas mija 09 maja (środa) - decyduje data dostarczenia do Fundacji WOŚP.
Już tylko krok dzieli te szkoły od Finału 7. Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować", który odbędzie się 06.06.2018 w Warszawie i tradycyjnie przybierze formę gry miejskiej po najciekawszych miejscach w stolicy.

środa, 14 marca 2018

Wesprzyjmy Ciapka!

Kochani na Fanpage'u Ciapka pojawił się wpis, jakże ważny :

Ruszamy z comiesięczną akcją pt. " Podaruj jeden złoty na ciapkowe biedoty" 🙃Sprawdzamy czy rzeczywiście FB ma moc  Obecnie naszą stronę obserwuje prawie 9000 osób😮Gdyby każdy, kto kliknął "Lubię to" co miesiąc wpłacił 1 złotówkę, jedną jedyną uzbierałaby się ogromna dla nas kwota, niewyobrażalnie gigantyczna kwota 🙃która rozwiązałaby masę naszych problemów  Cały rok borykamy się z trudnościami finansowymi, schronisko generuje ogromne koszty, samochód ciapkowy jest w rozsypce 😥 Moglibyśmy tak wiele, z niewielką Waszą pomocą  Kochani startujemy, próbujemy, niech padnie rekord przelanych złotówek 😄Na bieżąco będziemy informować o przebiegu akcji. 
Złotówki na konto PKO 24 1020 1332 0000 1802 0326 6525  Ruszamy, wierzymy w tę moc, bądźcie z nami, ślijcie dalej 

wtorek, 13 marca 2018

Przedstawienie Mały Książę już wkrótce

Święta wielkanocne tuż tuż. Dzisiaj, 13 marca klasa VI A wykonywała wielkanocne ozdoby z gipsu pod okiem sympatycznej pani Anny Leoniuk, z którą planujemy zrealizować wspólny projekt - przedstawienie o Małym Księciu .
Aktorami będą szóstoklasiści a także podopieczni Domu Opieki Rokitnik w Białowieży.

środa, 28 lutego 2018

Kartka dla Bohatera.

Przedstawiamy nową inicjatywę, którą organizujemy jako Szkolny Wolontariat dla organizacji Paczka dla Bohatera - WIELKANOCNA KARTKA DLA BOHATERA! Chcemy, aby nasi kochani Bohaterowie - kombatanci, walczący o wolną i niepodległą Polskę, otrzymali od najmłodszych jak największą ilość Kartek, które w najbliższym czasie będą związane ze Świętami Wielkanocnymi. Zachęcamy uczniów, ale także rodziców i ich pociechy - przygotujcie Kartkę dla Bohatera - z motywem świątecznym, ale i patriotycznym.

Gotowe prace dostarczamy do Małgorzaty Wiszniewskiej lub Anny Marii Bowtruczuk do dnia 5 marca włącznie

Wszystkie prace prześlemy naszym kochanym Bohaterom.
Pamiętajcie - kombatanci będą cieszyć się z każdej Kartki od Was :) Zasypmy Ich życzeniami!
Serdecznie zapraszamy do akcji! Prosimy o udostępnianie informacji.

wtorek, 27 lutego 2018

Przyłącz się do Wielkanocnej Zbiórki Żywności

W dniach 16 do 17 marca 2018  po raz kolejny  na terenie miasta Hajnówka odbędzie się Wielkanocna Zbiórkę Żywności.
Wszystkich mieszkańców, którzy zechcą wesprzeć osoby najuboższe serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w akcji 16-17 marca  2018r.

Podczas zbiórki wolontariusze w specjalnie przygotowanych miejscach będą zachęcać klientów sklepów spożywczych do przekazywania produktów żywnościowych trwale zapakowanych, taki jak: cukier, dżemy, mleko, konserwy mięsne i rybne, słodycze, olej itp. Ofiarowana żywność, jako przedświąteczne wsparcie w formie paczek zostanie przekazana najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zbiórce.

Zapraszamy Wolontariuszy ze Szkolnego Wolontariatu do udziału w akcji.

Zapisy u pani Małgorzaty Wiszniewskiej.


sobota, 10 lutego 2018

Poznaj wolontariat europejski


Wolontariat Europejski umożliwia osobom w wieku od 17 do 30 lat podjęcie pracy społecznej za granicą. Trwa od 2 do 12 miesięcy. Program pokrywa koszty uczestnictwa w projekcie.
Projekty Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service – EVS) realizowane są w ramach zaplanowanego na lata 2014-2020, unijnego programu Erasmus+: Młodzież (Wolontariat Europejski), który w latach 2007-2013 był częścią  programu „Młodzież w działaniu”.
Erasmus+ wspiera edukację, szkolenia zawodowe, działania młodzieżowe oraz sport. Celem Wolontariatu Europejskiego jest umożliwienie młodym ludziom pracy społecznej za granicą, wykorzystanie i rozwój własnych oraz zdobycie nowych umiejętności, podniesienie kompetencji językowych, integracja międzykulturowa.
Program Wolontariatu Europejskiego umożliwia udział w wolontariacie indywidualnym i grupowym. W projekt zaangażowane są trzy strony: wolontariusz, organizacja goszcząca oraz organizacja wysyłająca. Organizacja goszcząca może przyjąć na jeden projekt maksymalnie 30 wolontariuszy. Wolontariat Europejski stwarza możliwości intensywnych doświadczeń poznawczych, rozwoju osobistego, możliwości integracji ze środowiskiem lokalnym, kontaktu z żywym językiem, zdobycia wielu doświadczeń i umiejętności
Każdy wolontariusz podpisuje umowę gwarantująca m.in. szkolenie wstępne i wsparcie opiekuna (mentora). Po zakończeniu projektu wolontariusz otrzymuje Youthpass Certificate, zawierający informacje o tym, czego  nauczył się w czasie projektu. Szczegółowe informacje o powinnościach i możliwościach wolontariusza znajdują się w Karcie Wolontariatu Europejskiego (EVS Charter).
Uczestnicy
– wolontariusze: młodzież w wieku 17–30 lat, z krajów programu lub krajów partnerskich;
– organizacje goszczące/wysyłające: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, władze lokalne, podmioty publiczne, przedsiębiorstwa społeczne, nieformalne grupy młodzież, podmioty gospodarcze działające w sektorze odpowiedzialnego biznesu;
– organizacje koordynujące: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, władze lokalne lub krajowe.
Rekrutacja
Osoby indywidualne nie mogą samodzielnie aplikować o środki finansowe. Wnioski w ich imieniu składają do Narodowej Agencji Programu Erasmus+  składają akredytowane organizacje EVS, które wyznaczają własne terminy na zgłoszenia wolontariuszy. Osoby zainteresowane wyjazdem na wolontariat mogą  poszukiwać organizacji i projektu wspólnie z organizacją wysyłającą lub samodzielnie. Na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego znajduje się wyszukiwarka projektów oraz baza akredytowanych organizacji EVS.

Jak zostać organizacją goszczącą/ wysyłającą
Aby organizacja lub instytucja publiczna mogła gościć lub wysyłać wolontariuszy w ramach programu, niezbędne jest uprzednie otrzymanie odpowiedniej akredytacji, która ma na celu zagwarantowanie przestrzegania minimalnych standardów jakościowych Wolontariatu Europejskiego. W przypadku polskich organizacji, akredytacja przyznawana jest przez Polską Narodową Agencję Programu Erasmus+. Akredytację należy uzyskać jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, gdyż wnioski organizacji nieakredytowanych nie są rozpatrywane.

Po otrzymaniu odpowiedniej akredytacji, należy przygotować projekt wolontariatu, znaleźć partnerską organizację zza granicy i złożyć wniosek do odpowiedniej Agencji (Narodowej w Warszawie lub Wykonawczej w Brukseli), pamiętając przy tym o przestrzeganiu odgórnie ustalonych terminów.

Aplikacje o uzyskanie akredytacji mogą być składane przez organizacje na bieżąco, przez cały rok.

Długość pobytu
Standardowy projekt Wolontariatu Europejskiego trwa od 2 do 12 miesięcy. Projekty z udziałem co najmniej 10 wolontariuszy lub osób niepełnosprawnych mogą trwać od 2 tygodni do 12 miesięcy.
Dofinansowanie dla wolontariusza
Obejmuje większość kosztów związanych z udziałem w projekcie:
– zakwaterowanie,
– wyżywienie,
– podróż (kwota dofinansowania zależy od dystansu),
– kieszonkowe – wysokość zależy od kraju, w którym odbywa się wolontariat (aktualne stawki podane są w przewodniku po programie),
– Koszty specjalne – możliwe jest również dodatkowe wsparcie finansowe osób niepełnosprawnych oraz na pokrycie kosztów związanych np. z opłatami wizowymi itp.
– wizyta przygotowawcza (Advance Planning Visit – APV). Jedno- lub dwudniowa wizyta 1 lub dwóch osób biorących udział w  projekcie (w tym wolontariusza).
Wsparcie językowe
Wolontariusze w czasie pobytu za granicą (projekty trwające od 2 do 12 miesięcy) mogą wziąć udział w kursie językowym online – dotyczy to obecnie 18 języków, w tym sześciu w pełnym zakresie poziomów biegłości językowej (angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, holenderski). Możliwe jest również alternatywne uzyskanie dofinansowania w wysokości 150 euro na poprawę umiejętności językowych. Kwestie te ustala się z organizacją wysyłającą. Więcej informacji.
Państwa uczestniczące w programie
1. Kraje Programu
– 28 krajów członkowskich UE
– Kraje kandydujące do UE: Turcja i Macedonia
– Kraje EOG: Norwegia, Lichtenstein, Islandia

2. Sąsiadujące Kraje Partnerskie
– Europa Południowo-Wschodnia: Albania, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Kosowo
– Europa Wschodnia i Kaukaz: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina
– Kraje Basenu Morza Śródziemnego: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Libia, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja
Krajem Partnerskim jest także Szwajcaria, dotychczasowy Kraj Programu.
Uwaga: wnioski o granty na realizację projektów mogą składać tylko organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, instytucje, placówki edukacyjne itp. Osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu.

Informacje na podstawie:
http://www.eurodesk.pl/granty/erasmus-mlodziez-wolontariat-europejski