środa, 28 lutego 2018

Kartka dla Bohatera.

Przedstawiamy nową inicjatywę, którą organizujemy jako Szkolny Wolontariat dla organizacji Paczka dla Bohatera - WIELKANOCNA KARTKA DLA BOHATERA! Chcemy, aby nasi kochani Bohaterowie - kombatanci, walczący o wolną i niepodległą Polskę, otrzymali od najmłodszych jak największą ilość Kartek, które w najbliższym czasie będą związane ze Świętami Wielkanocnymi. Zachęcamy uczniów, ale także rodziców i ich pociechy - przygotujcie Kartkę dla Bohatera - z motywem świątecznym, ale i patriotycznym.

Gotowe prace dostarczamy do Małgorzaty Wiszniewskiej lub Anny Marii Bowtruczuk do dnia 5 marca włącznie

Wszystkie prace prześlemy naszym kochanym Bohaterom.
Pamiętajcie - kombatanci będą cieszyć się z każdej Kartki od Was :) Zasypmy Ich życzeniami!
Serdecznie zapraszamy do akcji! Prosimy o udostępnianie informacji.

wtorek, 27 lutego 2018

Przyłącz się do Wielkanocnej Zbiórki Żywności

W dniach 16 do 17 marca 2018  po raz kolejny  na terenie miasta Hajnówka odbędzie się Wielkanocna Zbiórkę Żywności.
Wszystkich mieszkańców, którzy zechcą wesprzeć osoby najuboższe serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w akcji 16-17 marca  2018r.

Podczas zbiórki wolontariusze w specjalnie przygotowanych miejscach będą zachęcać klientów sklepów spożywczych do przekazywania produktów żywnościowych trwale zapakowanych, taki jak: cukier, dżemy, mleko, konserwy mięsne i rybne, słodycze, olej itp. Ofiarowana żywność, jako przedświąteczne wsparcie w formie paczek zostanie przekazana najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zbiórce.

Zapraszamy Wolontariuszy ze Szkolnego Wolontariatu do udziału w akcji.

Zapisy u pani Małgorzaty Wiszniewskiej.


sobota, 10 lutego 2018

Poznaj wolontariat europejski


Wolontariat Europejski umożliwia osobom w wieku od 17 do 30 lat podjęcie pracy społecznej za granicą. Trwa od 2 do 12 miesięcy. Program pokrywa koszty uczestnictwa w projekcie.
Projekty Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service – EVS) realizowane są w ramach zaplanowanego na lata 2014-2020, unijnego programu Erasmus+: Młodzież (Wolontariat Europejski), który w latach 2007-2013 był częścią  programu „Młodzież w działaniu”.
Erasmus+ wspiera edukację, szkolenia zawodowe, działania młodzieżowe oraz sport. Celem Wolontariatu Europejskiego jest umożliwienie młodym ludziom pracy społecznej za granicą, wykorzystanie i rozwój własnych oraz zdobycie nowych umiejętności, podniesienie kompetencji językowych, integracja międzykulturowa.
Program Wolontariatu Europejskiego umożliwia udział w wolontariacie indywidualnym i grupowym. W projekt zaangażowane są trzy strony: wolontariusz, organizacja goszcząca oraz organizacja wysyłająca. Organizacja goszcząca może przyjąć na jeden projekt maksymalnie 30 wolontariuszy. Wolontariat Europejski stwarza możliwości intensywnych doświadczeń poznawczych, rozwoju osobistego, możliwości integracji ze środowiskiem lokalnym, kontaktu z żywym językiem, zdobycia wielu doświadczeń i umiejętności
Każdy wolontariusz podpisuje umowę gwarantująca m.in. szkolenie wstępne i wsparcie opiekuna (mentora). Po zakończeniu projektu wolontariusz otrzymuje Youthpass Certificate, zawierający informacje o tym, czego  nauczył się w czasie projektu. Szczegółowe informacje o powinnościach i możliwościach wolontariusza znajdują się w Karcie Wolontariatu Europejskiego (EVS Charter).
Uczestnicy
– wolontariusze: młodzież w wieku 17–30 lat, z krajów programu lub krajów partnerskich;
– organizacje goszczące/wysyłające: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, władze lokalne, podmioty publiczne, przedsiębiorstwa społeczne, nieformalne grupy młodzież, podmioty gospodarcze działające w sektorze odpowiedzialnego biznesu;
– organizacje koordynujące: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, władze lokalne lub krajowe.
Rekrutacja
Osoby indywidualne nie mogą samodzielnie aplikować o środki finansowe. Wnioski w ich imieniu składają do Narodowej Agencji Programu Erasmus+  składają akredytowane organizacje EVS, które wyznaczają własne terminy na zgłoszenia wolontariuszy. Osoby zainteresowane wyjazdem na wolontariat mogą  poszukiwać organizacji i projektu wspólnie z organizacją wysyłającą lub samodzielnie. Na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego znajduje się wyszukiwarka projektów oraz baza akredytowanych organizacji EVS.

Jak zostać organizacją goszczącą/ wysyłającą
Aby organizacja lub instytucja publiczna mogła gościć lub wysyłać wolontariuszy w ramach programu, niezbędne jest uprzednie otrzymanie odpowiedniej akredytacji, która ma na celu zagwarantowanie przestrzegania minimalnych standardów jakościowych Wolontariatu Europejskiego. W przypadku polskich organizacji, akredytacja przyznawana jest przez Polską Narodową Agencję Programu Erasmus+. Akredytację należy uzyskać jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, gdyż wnioski organizacji nieakredytowanych nie są rozpatrywane.

Po otrzymaniu odpowiedniej akredytacji, należy przygotować projekt wolontariatu, znaleźć partnerską organizację zza granicy i złożyć wniosek do odpowiedniej Agencji (Narodowej w Warszawie lub Wykonawczej w Brukseli), pamiętając przy tym o przestrzeganiu odgórnie ustalonych terminów.

Aplikacje o uzyskanie akredytacji mogą być składane przez organizacje na bieżąco, przez cały rok.

Długość pobytu
Standardowy projekt Wolontariatu Europejskiego trwa od 2 do 12 miesięcy. Projekty z udziałem co najmniej 10 wolontariuszy lub osób niepełnosprawnych mogą trwać od 2 tygodni do 12 miesięcy.
Dofinansowanie dla wolontariusza
Obejmuje większość kosztów związanych z udziałem w projekcie:
– zakwaterowanie,
– wyżywienie,
– podróż (kwota dofinansowania zależy od dystansu),
– kieszonkowe – wysokość zależy od kraju, w którym odbywa się wolontariat (aktualne stawki podane są w przewodniku po programie),
– Koszty specjalne – możliwe jest również dodatkowe wsparcie finansowe osób niepełnosprawnych oraz na pokrycie kosztów związanych np. z opłatami wizowymi itp.
– wizyta przygotowawcza (Advance Planning Visit – APV). Jedno- lub dwudniowa wizyta 1 lub dwóch osób biorących udział w  projekcie (w tym wolontariusza).
Wsparcie językowe
Wolontariusze w czasie pobytu za granicą (projekty trwające od 2 do 12 miesięcy) mogą wziąć udział w kursie językowym online – dotyczy to obecnie 18 języków, w tym sześciu w pełnym zakresie poziomów biegłości językowej (angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, holenderski). Możliwe jest również alternatywne uzyskanie dofinansowania w wysokości 150 euro na poprawę umiejętności językowych. Kwestie te ustala się z organizacją wysyłającą. Więcej informacji.
Państwa uczestniczące w programie
1. Kraje Programu
– 28 krajów członkowskich UE
– Kraje kandydujące do UE: Turcja i Macedonia
– Kraje EOG: Norwegia, Lichtenstein, Islandia

2. Sąsiadujące Kraje Partnerskie
– Europa Południowo-Wschodnia: Albania, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Kosowo
– Europa Wschodnia i Kaukaz: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina
– Kraje Basenu Morza Śródziemnego: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Libia, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja
Krajem Partnerskim jest także Szwajcaria, dotychczasowy Kraj Programu.
Uwaga: wnioski o granty na realizację projektów mogą składać tylko organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, instytucje, placówki edukacyjne itp. Osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu.

Informacje na podstawie:
http://www.eurodesk.pl/granty/erasmus-mlodziez-wolontariat-europejski